Oyun dünyasında yeni bir dönem başlıyor; bildiğiniz herşeyi unutun

Warner Bros. Games’in iş stratejisi son birkaç haftadır tartışma konusu olmuşken, izlediği yol bir dizi çelişki ile dolu gibi görünüyor. 2023’ün en çok satan oyunlarından biri olan AAA sınıfı tek oyunculu Harry Potter oyunu Hogwarts Legacy’nin başarısına rağmen, şirket gelecekte canlı servis ve ücretsiz oynanabilir oyunlara, örneğin performansı düşük olan Suicide Squad: Kill the Justice League gibi oyunlara odaklanmayı planlıyor. Warner Bros. Games, geçen yıl çevrimdışına aldığı bir oyunu tekrar canlandırma kararı aldı ve yıllardır oynanabilir durumda olan bir dizi oyunu yayından kaldırdı. Unutulmamalı ki, yeniden canlandırılan oyun, Super Smash Bros.-benzeri dövüş oyunu MultiVersus, Warner Bros.’un başarısız bulduğu birçok yapımdan karakterleri barındırıyor; Space Jam yeniden çevrimi, Black Adam ve Coyote vs. Acme’nin ardından bir dizi Looney Tunes karakteri bunlardan bazıları.

Şirket bir süredir belirsiz bir durumda. Warner Bros. Games, Warner Bros. Discovery’nin Global Streaming ve Interaktif Eğlence biriminin bir parçası. AT&T, WarnerMedia’yı Discovery ile birleştirerek Warner Bros. Discovery’yi oluşturmadan önce şirket Warner Bros. Interaktif Eğlence olarak biliniyordu. Birleşmeden sonra bir süre, Warner Bros.’un oyun bölümünün geleceği belirsizdi; AT&T başlangıçta bazı oyun stüdyolarının satılacağını, ancak hepsinin değil, IGN’ye bildirmişti. Sonunda, sadece mobil geliştirici Playdemic satıldı. (Birleşmeden önce, 2020’de, AT&T’nin oyun bölümünü 4 milyar dolara kadar satmaya çalıştığı söylenmişti, ancak şirket bunu yapmaktan vazgeçti. Bu, sonunda iyi bir karar oldu çünkü oyunlar Warner Bros. Discovery’nin finansal durumuna “güçlü bir şekilde katkıda bulundu.”) Ancak, sektörün geri kalanı gibi, Warner Bros.’un oyun bölümü de değişken bir dönemde var olmaya devam ediyor.

Son zamanlarda olan bitenler hakkında daha iyi bir fikir edinmeye başladık. Warner Bros. Discovery’nin streaming ve oyunlar başkanı ve CEO’su Jean-Briac Perrette, Mart ayı başında Morgan Stanley etkinliğinde video oyun stratejisini açıkladı ve şirketin geniş fikri mülkiyet yelpazesi kullanılarak “oyunlara odaklanarak büyüme fırsatı” olarak “oyunlara iki kat daha fazla yatırım yapacağını” doğruladı. (Warner Bros., sahip olduğu IP’lerle adeta takıntılı; Variety, Ocak ayında şirket CEO’su David Zaslav’ın “şirketin zengin IP hazinesinin gücünü her kazanç çağrısında övünmeden geçemediğini” belirtti.) Ancak Perrette, video oyun sektörünü “değişken” olarak tanımladı ve Hogwarts Legacy gibi büyük bütçeli oyunların başarısının garanti olmadığını söyledi.

Harry Potter oyunu büyük bir başarı elde etmiş olmasına rağmen – ABD’de dört yıllık Call of Duty hakimiyetini kırarak bir numaralı oyun oldu – şirketin diğer yakın tarihli büyük bütçeli video oyunu olan 2024’ün Suicide Squad: Kill the Justice League, beklentilerin altında kaldı. Anlaşılmaz bir şekilde, Perrette, Warner Bros.’un bu değişkenliği hafifletmek için daha fazla canlı servis oyunu istediğini söyledi. “Sadece tek seferlik bir konsol oyunu çıkarmak yerine, örneğin Hogwarts Legacy veya Harry Potter etrafında, insanların bu dünyada sürekli yaşayıp çalışıp inşa edip oynayabileceği canlı bir servis olarak bir oyun nasıl geliştirebiliriz?” dedi Perrette.

Warner Bros. ve geliştirici Player First Games, 2022’de piyasaya sürülmesinin ardından oyunu dijital mağazalardan Nisan ayında çekti ve 2024’te yeniden başlatmayı planladı. Oyun teknik olarak açık beta aşamasındaydı, ancak bu durum tüm oyuncular için tam olarak açık değildi. Oyunun çevrimdışına alınmasını görmek, özellikle de karakterlere ve diğer mikro işlemlere para yatıranlar için hayal kırıklığı yarattı. Ancak çevrimdışına gitmeden önce de, oyun mücadele ediyordu. MultiVersus, piyasaya sürülmesinden sadece altı ay sonra Windows PC’deki oyuncu tabanının %99’unu, büyük ölçüde içerik eksikliği nedeniyle kaybetti. MultiVersus’un bu sefer başarılı olabilmesi için, Warner Bros.’un ne yayınladığı konusunda daha agresif olması gerekiyor; belki de canlı servis üzerine vurgu yaparak bunu başarabilir.

Oyun dünyasında yeni bir dönem başlıyor; bildiğiniz herşeyi unutun

Warner Bros.‘un son iki canlı servis projesi başarısız oldu, bu da genel olarak canlı servisin durumuyla uyumlu. Bu alana yatırım yapmak en akıllıca yer olmayabilir. Evet, insanlar uzun süre boyunca meşgul oluyor – ama sadece kalmaya ikna olmuşlarsa. Canlı servis oyunları necessarily ölmüyor (Fortnite hala popüler, diğerleri arasında), ama tür değişiyor. Geçen yıl birkaç canlı servis oyunu kapatıldı, örneğin Epic Games’in Rumbleverse’i, piyasaya sürüldükten sadece altı ay sonra çevrimdışına alındı. Bir zamanlar büyük başarı elde eden Destiny 2, son zamanlarda oyuncu sayısında düşüş yaşadı, bu da Sony’ye ait olan Bungie’de işten çıkarmalara yol açtı. Warner Bros. Discovery’nin son zamanlarda daha az başarılı olan bir alana daha fazla yatırım yapma kararı yanlış yönlendirilmiş gibi görünse de, Warner Bros.’un oyun içinde ve dışında yaptığı bazı diğer hareketler göz önüne alındığında tamamen şaşırtıcı değil.

Coyote vs. Acme, MultiVersus ile birçok karakterin kesiştiği tamamlanmış ancak rafa kaldırılmış film, bu tür karışık kararların bir başka örneği; Warner Bros., filmi “tiyatro gösterimlerine odaklanan global stratejiye odaklanma” kararına dayanarak iptal etti, The Wrap’a göre. (Benzer bir hamleyi, 90 milyon dolarlık Batgirl filmini silerek yaptı.) Daha sonra, Coyote vs. Acme’ye yakın bir kaynak, The Wrap’a, bitmiş bir filmi silmenin “bir problemle başa çıkmanın kabul edilebilir bir yolu” olarak görüldüğünü söyledi. Görünüşe göre, Warner Bros. oyun yöneticileri, bölümün bir dizi Adult Swim Games başlığını Steam ve diğer dijital mağazalardan silme kararı aldığında bu stratejiden bir ders aldı. Warner Bros., bu hamle hakkında henüz yorum yapmadı, bu hamle birkaç geliştiric

inin oyunlarının çevrimdışına alınacağı ve onları geri alamayacakları bildirildikten sonra rapor edildi. Etkilenebilecek oyun sayısı 18 veya daha fazla olabilir, ancak kesin sayı henüz net değil. Bu oyunların çoğu yıllardır yayınlanmış durumda — bazıları on yıldan fazla. Hem geliştiriciler hem de oyuncular, yıllardır var olan bir oyunun neden çevrimdışına alındığını duyunca şaşırdı: Yıllardır var olan bir oyunu neden çevrimdışına alınsın ki?

Warner Bros. yine de yorum yapmadı, bu da şirketin kısa vadeli kazançları uzun vadeli sürdürülebilirlik üzerine tercih ettiği spekülasyonlarına neden oldu. Bu oyunları çevrimdışına almak, bakım maliyeti olmadığı için — eğer baştan beri çok fazla varsa — kısa vadeli faydalar sağlayabilir ve Warner Bros.’un telif hakkı ödemeleri yapma sorumluluğu olmaz. Ancak Warner Bros., video oyun kataloğunu yeni odak noktası olan canlı servis ve mobil teklifleriyle uyumlu hale getirmek için bir yol olarak da görebilir.

Warner Bros. elbette tek oyunculu deneyimler yapmaya devam edecek — şu anda işlerinde Wonder Woman oyunu var, artı sahip olduğu 10 veya daha fazla stüdyonun üzerinde çalıştığı ne varsa — Perrette’in Mart ayı başında kısaca bahsettiği “stratejik yatırım planının” bir parçası olarak. Perrette, vizyonun 2025 ve ötesinde, şirket bu strateji için yeni bir temel atarken hayata geçirilmesini bekliyor. Bildiğimiz tek şey, Warner Bros. IP’sinin kral olduğu, Harry Potter, Game of Thrones, DC ve Mortal Kombat’ın video oyun endüstrisinde her biri 1 milyar dolar değerinde olduğu, Variety’nin iddia ettiği. Ve Warner Bros.’un IP yelpazesi şüphesiz etkileyici, bu da Warner Bros.’un tamamen banko olarak gördüğü bir avantaj olabilir.

“Warner Bros. Discovery’nin yönetici katmanından gelen çok tutarlı bir mesaj, franchise’ların önemi,” dedi Warner Bros. Interaktif’in başkanı David Haddad Ocak ayında Variety’ye. “Oyunların, franchise’larımızı ilgili, etkileyici ve heyecan verici tutmada benzersiz ve önemli bir rolü var, çünkü oyunlarla başlayan çok sayıda hayran ve içerik tüketen çok sayıda insan var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x