İngiliz basını niye Kate’i çekemedi?

“Kate Middleton, geçirdiği karın ameliyatından 2.5 ay sonra ilk kez görüntülendi!”

İngiliz internet medyasındaki benzeri başlıklarla verilen haberlere tıkladığınızda Galler Prensesi’nin yeni tek kare fotoğrafı yoktu.

Çünkü onca tabloid ve bulvar gazetesinin olduğu, Kraliyet özel muhabir ve yazarlarının bulunduğu İngiliz medyasından kimse Kate Middleton’un son halini çekemedi.

İngilizler değilse kim yaptı bu paparazziliği?

ABD’nin ünlü magazin sitesi ve kanalı TMZ.

Galler Prensesi’ni pazartesi günü İngiltere’deki Windsor Kalesi yakınlarında annesi Carole Middleton’ın kullandığı cipte çeken TMZ, İngiliz, Avrupa ve dünya basınını atlattığı için özel fotoğraflarının kullanılmasına izin vermedi.

TMZ, işin kaymağını yedikten sonra dünya medyası o fotoğrafı kaynak göstererek kullandı, ama nedense İngiliz medyası bunu yapmadı.

Gelelim benim bu bilgileri nereden aldığıma?

Londra’dan 5 bin 584 kilometre ve 6 saat 50 dakika mesafedeki, yani okyanus ötesindeki bir ülkedeki TMZ’nin İngiliz meslektaşlarını nasıl atlattığına dair bilgileri, Fransız Le Figaro’dan öğrendim.

Lefigaro.fr’nin, “İngiliz basını neden Kate Middleton’un hastaneye kaldırıldıktan sonra ilk fotoğrafını yayınlamadı” başlığıyla verdiği haberin spotu şöyleydi:

“Prensesin hastaneye kaldırıldıktan sonra ilk fotoğrafını Amerikan medyası çekti.”

İngiliz medyasıyla Buckingham Sarayı arasındaki ilişkiyi, bazı basın mensuplarının Kraliyet Ailesi’ne bağlılığını anlamak ve çözmek imkânsız.

25 Şubat’taki yazımda da dile getirdim, Daily Mail yazarı Amanda Platell gibi gazetecilerin Kraliyet fanatizmini…

Platell, William’ın İsrail’in çoğu çocuk ve kadın 30 binden fazla insanı katlettiği Gazze konusu yerine eşinin sağlık durumunu anlatmasını istediğini açık açık yazdı:

“William, Gazze hakkında istediği kadar ahkâm kesebilir, ama Kraliyet Ailesi’ni destekleyen ve ona hayranlık duyan bizleri ilgilendirmiyor bu. William’dan sadece Kate hakkında bilgi edinmek istiyoruz.”

Çok merak ediyorum Platell gibi Kraliyet Ailesi hayranı İngiliz gazetecilerin, ABD’li TMZ’den yedikleri Kate Middleton golünden sonraki ruh hâllerini…

X’teki Meta bayramı!

Sosyal medya platformlarının dünya genelinde yaşadıkları her erişim sorunundan sonra yazılanlar aynı.

Sosyal ağlardan biri çökünce diğer platformları kullananlar, başlıyorlar abonesi oldukları mecra çökenlerle dalga geçmeye.

Salı günü Meta çatısı altındaki Instagram ve Facebook, dünya genelinde çökünce, X kullanıcılarına gün doğdu. ‘#instagramdown’ anında TT oldu.

Instagramcıların X’e akın etmesiyle dalga geçenler arasında iyi espriler vardı.

Meta’nın yöneticisi Andy Stone, Instagram ve Facebook’ta yaşanan erişim sorununu gidermeye çalıştıklarını X hesabından duyurdu.

Demek ki neymiş?

Komşu komşunun külüne muhtaçmış ve rekabet güzel şeymiş!

GÜNÜN SÖZÜ: “Bu devirde duyguları olan birinin iyi olabilmesi mümkün mü?” (Tolstoy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x